103 Pricing and Costing Your Products

JamCollage.png
JamCollage.png

103 Pricing and Costing Your Products

50.00

How much money does it REALLY cost you to make your product?  Food is a business of pennies…with tight margins required, it is essential that every business owner knows how to calculate and track exactly how much each serving of each product costs them to make down to a fraction of a penny.  Not knowing means you will be unable to appropriately plan and reach profitability.  This course teaches you how to properly calculate costs and how to source ingredients to reduce costs.

Topics Include:

  • Calculating Costs by Serving or Unit

  • Time as an ingredient

  • What drives food costs up and down?

  • Pricing your product/menu competitively

  • Evaluating market price

  • Retail vs Wholesale sales

  • Margins vs. Mark-ups

Quantity:
Register Now